www.sanayi.gov.tr
www.kosgeb.gov.tr
www.osbuk.org.tr
www.tobb.org.tr
www.dtm.gov.tr
www.gumruk.gov.tr
www.eticaret.gov.tr
www.musavirlikler.gov.tr
www.iskenderuntso.org.tr
   
   

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN Bölgemizde Bulunan Ekinciler Demir Çelik Tesislerini Ziyaret Etti

    Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İskenderun programı çerçevesinde öğle saatlerinde Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş.’ye geldi. Burada Bakan Ergün’ü Ekinciler Holding Yönetim Kurulu tam kadroyla karşıladı.

    Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş. tesislerinde incelemelerde bulundu. İncelemeler öncesinde Ekinciler demir çelik sanayi Genel Müdürü Çetin Kaya, sektörün en büyük sıkıntılarından birinin ilgileri olmamasına rağmen ödedikleri yüklü vergiler olduğunu söyledi.

    Verilen öğle yemeğinde Bakan Ergün’e Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Çetin Kaya brifing verdi. Genel Müdür Kaya, Ekinciler Holding’in kuruluş tarihçesini anlatırken, üretim ve satış konusunda da bilgiler verdi.

    Genel Müdür Çetin Kaya, üretim yaparken, çevreye de dikkat ettiklerini ve bu alanda da yatırım yaptıklarını ifade ederek, yaptıkları çalışmalar neticesinde çevreyle ilgili belgeler aldıklarını anlattı.


VERGİLER KALDIRILSIN

    Çelik sektörünün yaşanan ekonomik krizden en fazla etkilenen sektör olduğuna işaret eden Çetin Kaya, “Bu krizi atlatmak için çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanında bizimle alakası olmadığı halde TRT başta olmak üzere bizden alınan vergiler, ihracattaki rekabet etme gücümüzü de azaltıyor. Bakanlık olarak bu sıkıntıların giderilmesi yönünde girişimler yapılmasını bekliyoruz” dedi.

    Türk Demir Çelik Sektörü 2008 yılında yakaladığı yaklaşık 20 milyar dolarlık ihracat rakamı ile otomobil endüstrisinden sonra Türkiye’nin en önemli 2. büyük ihracatçı sektörü konumuna ulaştığına dikkat çeken Kaya şöyle devam etti: “Ancak gelişmelerden anlaşıldığı üzere ekonomik kriz ile birlikte en önemli ihracat düşüşü demir çelik sektörümüzde yaşanmıştır. 2009 Ağustos ayının ilk 18 gününde 2008 yılı aynı dönemine göre değer bazında %72 azalan demir çelik ihracatımız, 1 Ocak-18 Ağustos 2009 döneminde ise yine 2008 yılı aynı dönemine göre % 48 oranında azalarak sektörler arasında krizden en fazla etkilenen sektör konumuna ulaştı”.

    Kaya, verdiği brifingde, bölgede ikisi EAO olmak üzere toplamda 4 adet çelik üretim tesisi faaliyet gösterdiğini bildirerek “Özellikle önümüzdeki 5 yıl içerisinde faaliyete geçecek yeni yatırımlar ile 15 milyon ton üretim kapasitesine ulaşacak bölgemiz, ülke çelik üretiminin yüzde 45’lik bölümünü gerçekleştirerek Türkiye’nin en büyük çelik üretim merkezi haline gelecektir. Bölgenin bütün alt yapısının sektörün gelecekteki bu kapasitesine cevap verebilecek düzeyde planlanarak yeniden yapılandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


DEPREME DAYANIKLI ÇELİK ÜRÜN ÜRETİYORUZ

    Türkiye’nin bir deprem kuşağı altında olmasından yola çıkarak depreme dayanıklı inşaat demiri ürettiklerini bildiren Genel Müdür Kaya, “Depreme dayanıklı inşaat demiri de üretiyoruz. Bu demirin diğerlerinden farklı yönü dayanıklılığı ve kırılgan olmamasıdır. Şu anda bu ürünümüze kalite belgesi alamıyoruz. Ama yurt dışında ürünümüzün kalitesini belgeledik. Eksismik, dünyada büyük ilgi gördü. Ürettiğimizin yüzde 80’nini ihraç ediyoruz” şeklinde konuştu.


BAKANI BÜYÜLEYEN TESİS

    Yemeğin ardından Genel Müdür Kaya ve holdingin yönetim kurulu üyeleri eşliğinde Bakan Nihat Ergün’ü fabrikayı gezdirdi. Tesisle ilgili bilgiler veren Kaya, özellikle depreme dayanıklı çeliği yakından tanıttı. Kaya, deprem çeliğinin dayanıklılığını da herkesin önünde test etti.(Alıntı: www.iskenderun.org)

20.8.2009

 Lisanssız Elektrik Üretimi

                     o                     

LİSANSSIZ ÜRETİM

                     o                     

Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Bağlantı Başvuru Bilgileri ve Ekleri

                     o                     

 
booked.net
 
Anasayfa  |  Firma Rehberi  |  Hizmetler  |  Duyurular  |  İletişim
Copyright ©2008 İskenderun Organize Sanayi Bölgesi - Tasarım: İskenderun Ajans Uygulama : İOSB - Ersin KİREMİTÇİ